7.02.2008

Fatih Sultan Mehmet Dönemi

Fatih Sultan Mehmet ( Fatih ) Dönemi


2. Murat'ın ölümü (1451 ) ile tahta çıkan 2. Mehmet istanbul'u fethederek dünya tarihinde çağ açıp çağ kapayan hükümdar olarak tanınır. Türk tarihinde İstanbul'un fethi (1453) ile başlayan döneme Osmanlı Devleti'nin Yükselme Devri denir.

Karamanoğulları Osmanlı Devletindeki saltanat değişikliğinden yararlanmak istedi. Bu amaçla Karamanoğlu İbrahim bey Venedik ile antlaşma yaptı. Anadolu beylerini Osmanlılara karşı kışkırttı. Bu gelişmeler sonrasında 2. Mehmet Karamanoğulları üzerine sefere çıktı. Karamanoğlu İbrahim Bey barış istedi. Akşehir , Beyşehir ve Seydişehiri Osmanlılara bırakmayı ve savaşlarda asker vermeyi kabul etti.

9 yorum:

Adsız dedi ki...

yaa bu kadar kısa fatih dönemi mianlatılır.en az 7-8 sayfa olmalıydı ki biz de yararlanalım demiii.

Adsız dedi ki...

aynı zamanda o bir makine mühendisiydi ve de belki de hiçbir padişahın sahip olmadığı mütevaziliğe sahipti. tahtını babasına vermesi de zaten onun makama düşkün olmadığının göstergesidir.

Adsız dedi ki...

iğrençşakaaaaaaaaaaaaaaaa:D müthiş

Adsız dedi ki...

iğrenç
şakaaaaaaaaaaaa:D

Adsız dedi ki...

bilgiler gayet güzel herkese teşekkür ederim...

Adsız dedi ki...

vay bee

Adsız dedi ki...

aradıgım bilgi yok :((((

Adsız dedi ki...

aradıgım bilgi yok .:(

Adsız dedi ki...

Tam da Osmanlı tarihi için ödevime ne yapacam diye kafa yerken bu bana çok yardımcı oldu.O bir siteler 10 sayfalık verir ve bi da hoca el yazısı ister eeeeeeee bunu da bulamasaydım ödevi yapamaycağıdım valla................. THANKS

Shanel